Príbeh Kávoholikov

Kde bolo, tam bolo, vyrastali sme v krajine pod Tatrami, v ktorej sa v 18. storočí otvorila malá kaviareň. No to sme my Kávoholici ešte neboli na svete. Vieme však, že od tohto momentu si ľudia na celom území začali postupne obľubovať nápoj zvaný káva. Cesta kávy ale vôbec nebola obyčajná. Mala priam historickú úlohu, keď nad jej šálkou diskutovali o aktuálnych témach mešťania, politici, umelci, obchodníci a intelektuáli. Dokonca bolo obdobie, kedy boli kaviarne zatvorené. Boli totiž považované za buržoázny prežitok a ich rozmach nastal znova až po nežnej revolúcii.

Cesta k zážitku z kávy

V dnešnej dobe si káva opäť našla cestu ku svojim konzumentom. V platforme Kávoholik nechceme spotrebiteľov učiť, ako káva putovala svetom od  zasadenia, pestovania, praženia až do ich šálky. Chceme im ale ukázať, ako sa dá nastúpiť na dobrodružnú cestu k ich zážitku z kávy. K dokonalej, podľa potreby očakávanej káve, ktorú si vedia vychutnať tak, ako to aktuálne cítia a potrebujú.

Vieme, že cesta k zážitku z kávy nie je jednoduchá, no o to viac je vzrušujúca. Dá sa na nej veľa naučiť. Začína v momente výberu tej správnej kávy, ktorú naozaj treba vedieť vhodne vyberať. Pokračuje riadnym skladovaním, kde možno prekvapivo nie iba kuchynská linka, ale aj chladnička je tým správnym miestom. Samotná príprava, to je malá veda, ale nie jadrová fyzika. Zvládne to každý, stačí poznať niekoľko pravidiel. Dochutenie je na každého chuti, treba len vedieť, čo s čím správne kombinovať.

Podávanie je umenie vkusu spojeného so správnym výberom kávového servisu. A tu by sa zdalo, že kávová cesta už skončila, stačí len vypiť. Práve teraz ale nastupuje druhá časť cesty k zážitku z kávy. Je to starostlivosť o kávovar a jeho servis, ktorý je koncom, ale zároveň aj začiatkom celej cesty odznova.

Platforma Kávoholik

Kávoholik je platforma, v ktorej sme spojili kávových majstrov s milovníkmi kávy. Tak, aby sme naučili slovenských spotrebiteľov, ako správne túto cestu zdolať a docieliť tak požadovaný zážitok z kávy. Veríme, že každý, kto raz ochutnal kávu sa môže stať Kávoholikom. Uvedomujeme si, že kávičkári nie sú iba spotrebitelia, ale je to celý segment domácností - @home, kancelárií - @work, kaviarní a reštaurácií - @horeca. Naším cieľom je postarať sa o celý kávový segment, odpovedať na jeho potreby a vniesť do neho pojem kávová gramotnosť. Tak zvyšovať povedomie a zručnosti vo výbere, príprave a podávaní kávy, ale aj o výbere kávovaru a jeho servise. Lebo len vtedy budú pribúdať Kávoholici, keď spotrebiteľ uspokojí svoj očakávaný pocit a bude mať ten pravý zážitok. Kávoholik zároveň podčiarkuje svoju zručnosť v remesle kávy, a to v značke Slovensko v srdci. Je to lokálne pražená káva, ktorá odpovedá na lokálne potreby spotrebiteľov tým, že pre nich vyľaduje chuťový profil.

Prví slovenskí Kávoholici

Ján Hoľko, generálny riaditeľ platformy 

Ako sám hovorí, v minulosti bol turistický spotrebiteľ kávy a až do momentu kým sa stretol s kávovými majstrami, ju spokojne pil s dvoma cukrami a pol litrom mlieka. Od nich sa však naučil, ako kávu správne piť a najmä ako si ju vychutnať. Jeho srdce zrazu vzplanulo k tomuto, na pohľad záhadnému nápoju, v ktorého chuti sa dajú nájsť rôzne vône a príchute podobne, ako je tomu vo víne. Stretnutie s kávovými majstrami považuje za osudové, pretože spojilo ľudí s podobnými snami. Vybudovať „niečo“ slovenské, čo bude lahodiť Slovákom - ich zmyslom, chutiam a potrebám. Pre Jána je projekt Kávoholik zároveň výzvou splniť si spoločný sen s otcom a zanechať pre deti a vnúčatá kus srdca v značke, na ktorú budú hrdé všetky generácie v rodine. Jeho výhodou je, že si počas svojej praxe prešiel rôznymi pozíciami. Od tých najnižších až po top manažérske v nadnárodných spoločnostiach. Preto vie, že ku každému sa treba správať rovnako. V živote sa riadi mottom: prišiel som, videl som, zvíťazil som.

Danka Capáková, marketingová riaditeľka

Od kávy je závislá, nevie bez nej fungovať, a preto k nej má veľmi pozitívny vzťah. Do kvalitnej kávy je ochotná investovať a nikdy sa nerozhoduje podľa ceny. Zo skúseností vie, že lacná káva, nie je to, čo dokáže uspokojiť jej chuťové bunky. Už od školy ju bavilo písanie, roky pracovala ako redaktorka v tlačovej agentúre, kde ako sama hovorí, sa naučila pracovať precízne a s vedomím, že na každom slove záleží. Neskôr pôsobila na tlačovom oddelení a ako hovorkyňa. Za dar považuje, že akúkoľvek myšlienku vie pretaviť do súvislého textu. Drží sa hesla „snívaj, ver, makaj, dosiahni“ a verí, že nič, čo človek má, nie je zadarmo.

Pavol Paták, kávový majster a odborník na kávové stroje

Skúsenejšieho kávového majstra na Slovensku nenájdete. Nie z pohľadu veku, ale 25 ročných skúseností. Meno Paták je v kávovej oblasti pojem a je to človek, ktorý kávovú scénu na Slovensku tvoril. S kávou pracuje celý život. Predával ju, školil o nej, hodnotil ju v rôznych súťažiach, venuje sa kávovarom a v minulosti mal aj vlastný servis. Svoje skúsenosti z tejto oblasti chcel už dlhšie pretaviť do uceleného projektu. Začiatkom tohto roka stretol tých správnych ľudí a spoločne sa do toho pustili. S kávou má spojený jeden špeciálny rituál. Keď sa stretne s otcom, vždy si spolu dajú „turka“. Jeho snom je zakávovať svet.

Vďaka tomuto silnému spojeniu sme jediní, kto vie v kávovom segmente poskytnúť komplexný servis. A naším spoločným cieľom je vytvárať kávovú komunitu Kávoholikov, ktorí sa budú vzájomne inšpirovať, vzdelávať a posúvať ďalej. Pridajte sa k nám... :-)