Ochutnali sme set Kávoholik Mix

Ochutnali sme set Kávoholik Mix

Ochutnali sme set Kávoholik Mix:

Od hipstera Štúra po experimentátora Hurbana

Platformu Kávoholik už mnohí z vás poznajú skrze vybombené výberovky a filter roasty z ich pražiarne. Kávové spektrum tejto značky je však oveľa širšie. Medzi medzinárodne najoceňovanejšie zrná od tejto pražiarne patria konzervatívne espresso zmesi a single origin kávy. Nehľadáte v šálke aciditu a ovocnosť? Zbystrite pozornosť. Ochutnáte niekoľko tradičných a sladkých roastov, ktoré oproti tým supermarketovým vynikajú svojou kvalitou, čerstvosťou a transparentnosťou. Toto je Degustačný set Kávoholik Mix.

Degustačný set Kávoholik Mix – balíček plný známych osobností

Najlepším spôsobom vyskúšania celého spektra espresso roastov od Kávoholika je degustačný box Kávoholik Mix. Nájdete v ňom deväť 80-gramových vzoriek s rýdzo slovenskými názvami. Ochutnáte tak kávy nesúce mená významných slovenských osobností, tešiť sa môžete na Štúra, Beňovského, Jánošíka, či dokonca Bátoričku.

Všetky kávy si poľahky pripraví každý z vás. Sú šité na mieru automatickým kávovarom a správnu extrakciu zvládne aj obyčajné koťogó. S pákovým kávovarom ich povýšite ešte na vyšší level. Poďte sa spolu s nami pozrieť na zúbok jednotlivým osobnostiam. Ktorá vás najviac vystihuje?

Štúr – hipster s “oldschoolovým” duchom

Akú kávu asi tak pil Štúr, keď spolu s kolegami pracoval na kodifikácii spisovnej slovenčiny? Ľudovít vždy vyzeral tak trochu ako hipster. Preto pre neho v Kávoholikovi namiešali zmes zloženú z 80 percent z arabiky z Brazílie, Kolumbie, Guatemaly a Etiópie a z 20 percent z robusty z Indie. Robusta zmesi dodáva mierne “oldschoolový” nádych horkej čokolády a kakaa. Štúr je jednoducho stará škola. Na druhej strane, arabika kávu osviežuje a dodáva jej veľmi jemnú sladkosť bobuľového ovocia, mandlí a lieskových orieškov.

Ostrolúcka – horká, nenaplnená láska

Ľudovítova láska k Adele nebola nikdy naplnená. Čo už, láska môže byť aj horká. A taká je presne aj káva Adely Ostrolúckej. Zmes sa skladá z rovnakých dielov arabiky a robusty z Indie. V šálke nečakajte žiadnu aciditu či ovocnosť. V chuti vyčnieva sladký nugát a horká vysokopercentná čokoláda.

Beňovský – cestovateľ a gurmán, ktorý potrebuje energiu

Slovenský kráľ Madagaskaru a veľký cestovateľ by zaiste ocenil chuťovo zaujímavú kávu, ktorá mu na cestách dodá dostatok energie. Jeho zmes preto obsahuje desať percent robusty z Indie s vysokým obsahom kofeínu. Zbytok tvoria arabiky z Brazílie a Kolumbie. Tie sú orieškové a ovocné. Ovocnosť je v káve zastúpená sladkými lesnými plodmi, ktoré káve pridávajú na zaujímavosti a komplexnosti.

Jánošík – zbojník s tradičnými chuťami

Bohatým bral, chudobným dával. Jánošík a jeho družina by určite ocenili konzervatívne espresso s ťažkým telom a výraznými chuťami. Zmes Jánošík obsahuje 90 percent arabiky Brazília Fancy Astrid a desať percent kvalitnej robusty z Indie. Káva spája vysokú sladkosť a príjemnú horkosť. Skvelo sa hodí do cappuccina, kde spolu s mliekom vytvorí príjemné orieškové chute.

Hurban – kávový experimentátor a bloger

Hurban sa radí medzi najvýznamnejších štúrovcov. Jozef Miloslav bol známy spisovateľ, politik a novinár. Ak by mal byť niekto zo Štúrovej družiny kávovým blogerom, bol by to práve Hurban. Aj preto je jeho káva tou najsviežejšou a najovocnejšou z degustačného boxu. Skladá sa z dvoch arabík – Etiópia Keramo a Brazília Rosa Morena. Brazília je sladším orieškovým elementom a Etiópia tým ovocnejším. V espresse nájdete dozreté čerešne, sušené slivky a čierne ríbezle.

Štefánik – svetobežník, milovník single originov

Azda najznámejší Slovák, doma aj v zahraničí milovaný Milan Rastislav Štefánik, si zaslúžil hneď dve single origin kávy.

Brazília Fazenda Pantano je na pomery brazílskych káv fakt zaujímavá. Ako prvú v nej pocítite sladkú, na jazyku sa topiacu mliečnu čokoládu. Tú vystrieda datľový sirup a jemná, ale iskrivá acidita pripomínajúca červené ríbezle alebo granátové jablko.

Kolumbia Sol Naciente je tou sladšou z dvojice štefánikových káv. Espresso z nej je krásne hutné, má príjemnú štruktúru a dlhotrvajúcu čokoládovú dochuť. V chuti nájdete mandle a marcipán spolu so sladkou bielou a mliečnou čokoládou.

Bátorička – po energii prahnúca pani

Čachtická pani opradená legendami o jej krvilačnosti by po tejto káve ihneď prestala so svojim krvavým fetišom. Krv, ktorú využívala ako energetický životabudič, by vo svojom nápojovom lístku vymenila za stopercentnú robustu od Kávoholika. Robusta India Kaapi Royale je plná kofeínu, ktorý vás postaví na nohy a potlačí všetky chúťky na krv mladej panny. Chuť kávy je výrazne horká, pripomínajúca horkú čokoládu s orieškovou dochuťou a štipkou sušeného ovocia.

Espresso 70/30 – poctivý Talian

Jediná káva, ktorá nenesie meno legendárneho slováka, je blend Espresso 70/30. Reprezentuje totižto výrazné a plné chute talianskeho espressa. Aj taliansky roast sa dá predsa robiť kvalitne, čerstvo a transparentne. Kávoholik do neho namiešal 70 percent arabiky z Brazílie a 30 percent robusty z Indie. Espresso má aj na automatickom kávovare krásne telo a príjemnú štruktúru. Okrem toho nádherne ladí s mliekom. Zmes Espresso by sa možno mohla premenovať na Berlusconi. Niekoľkonásobný premiér Talianska, kontroverzný gurmán a bohém určite miloval kvalitné espresso, ako je práve toto.

Tak čo, v chutiach ktorej osobnosti ste sa našli najviac vy? Ste skôr modernejší kávový experimentátor ako Hurban alebo konzervatívna a po energii bažiaca Bátorička? Vyskúšajte tento pestrý a zábavný set a nájdite sa v jednom z velikánov. Kliknite sem: Degustačný set Kávoholik Mix.

Prevzaté z webu blogokave.sk autor článku Filip Lörinc

    Napísať komentár